Birden çok veri merkezi, genellikle ölçeklenebilir, güvenilir ve güvenli bir içerik dağıtım ağı oluşturmanın anahtarıdır.

Bu makale, birden çok veri merkezine sahip bir içerik dağıtım ağı (CDN) oluşturmanın, web sitenizi dünyanın her yerine yüksek hızda sunabilmenizi ve aynı zamanda web sitenizi kesinti süresine karşı korumanızı sağlamanın en iyi yolu olduğunu açıklamaktadır.

CDN, web siteniz veya uygulamanız adına içerik sunan, küresel olarak dağıtılmış bir sunucu ağıdır. İçerik dağıtım ağları, web sitelerine ve uygulamalara kullanıcılarına yakın konumlardan hizmet vererek onlara hızlı, güvenilir ve güvenli erişim sağlar.

Veri merkezi, bilgisayar sistemlerini ve telekomünikasyon ve depolama sistemleri gibi ilgili bileşenleri barındırmak için kullanılan bir tesistir. Bir veri merkezi, birkaç yüz fit kare (veya daha az) taban alanına sahip bir oda kadar küçük veya 100.000 fit kare veya daha fazla taban alanına sahip birkaç bin akre kadar büyük olabilir. “Veri merkezi” terimi, aynı çatı altında birbirine bağlı birden çok bina içerebilen bulut bilişim altyapısı olarak adlandırılan bir kuruluşun BT altyapı mimarisinde arka uç işlemenin gerçekleştiği fiziksel bir konumu da ifade edebilir. Bu tesislerin sahipleri, ödeme karşılığında kiracılara geleneksel olarak güç, soğutma hizmetleri ve diğer gerekli ortak yerleşim kaynaklarını sağlamıştır.

Bütün yumurtaları tek sepete koymamalısın.

Bir veri merkezinin arızalanması durumunda tüm verilerinizi kaybetme riski gerçek bir risktir. Aynı zamanda, dünyaya yayılmış birden fazla veri merkezine sahip olmanın bu kadar önemli olmasının nedeni de budur.

Daha geçen yaz, Avrupa’da OVH’nin sahip olduğu veri merkezlerinden biri, tüm tesisin 1000’lerce kaybedilmesine neden olan büyük bir yangın kesintisi yaşadı.

Benzer riskler yaşıyorsanız ve içerik dağıtım ağınızın istikrarlı ve güvenli kalmasını sağlamak istiyorsanız, dünya çapında birden çok veri merkezi kullanan ölçeklenebilir, güvenilir ve güvenli bir CDN çözümü oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Bu, hiçbir şekilde kolay bir iş değildir, ancak bir veri merkezinin çökmesi durumunda kaynak oluşturmanıza olanak tanır.

Birden çok veri merkezine sahip olmanın birçok avantajı vardır:

  • Daha fazla yedeklilik - Sunuculardan biri çökerse, yerini başka bir sunucu alır, böylece hiçbir kullanıcı teknik sorunlardan dolayı kesinti yaşamaz veya bağlantısını kaybetmez. Bu aynı zamanda herhangi bir zamanda herhangi bir sunucuyu aşırı yüklemeden (örneğin, yoğun saatlerde) trafik talebini karşılamak için her zaman yeterli kapasitenin bulunmasını sağlayarak güvenlik sağlar.

  • Esneklik - Çoklu DC desteğiyle, MS Azure veya Amazon Web Services (AWS) gibi şirketlere, acil durumlar veya bağlantı sorunları durumunda tüm trafiği farklı bir bölgeye yönlendirme yeteneği gelir.

Tek bir veri merkezi arızalanırsa, içeriğinize birden fazla yerden erişilebilir olmaya devam eder ve herhangi bir hizmet kaybı yaşamazsınız.

Kullanıcılarınız, web sitenize veya uygulamanıza geldiklerinde farklı konumlardan farklı zamanlarda sunulduğunu fark etmiş olabilir; bunun nedeni önbelleğe almadır. Örneğin, bir kullanıcı New York’ta yaşıyorsa ve hizmetinizi işte veya evde düzenli olarak kullanıyorsa, aynı web sitesine erişiyor olsalar bile zaman içinde muhtemelen farklı IP adresleri (internette her bilgisayara atanan benzersiz tanımlayıcı) göreceklerdir. veya uygulama sunucusu. Bunun nedeni, ISS’lerinin müşterilerinin rahatlığı için web sayfalarını önbelleğe almasıdır, böylece birisi bir siteyi ilk kez ziyaret ettiğinde sitenin tüm içeriğini yeniden indirmeleri gerekmez; bunun yerine, ISP yerel olarak depolanmış olanı sunar (bu nedenle bazı web siteleri diğerlerinden çok daha hızlı yüklenir).

Bir CDN, içeriğinize yönelik isteklerin dünyadaki farklı sunuculara gönderilmesini sağlayarak sizi saldırılar gibi tehditlerden korumaya yardımcı olur.

Bu karmaşık bir süreç gibi görünse de aslında oldukça basittir: Bir CDN, içeriğinize yönelik isteklerin dünya çapındaki farklı sunuculara gönderilmesini sağlayarak sizi DDoS saldırıları gibi tehditlerden korumaya yardımcı olur. Bu, daha az istek alacağı için herhangi bir sunucunun etkilenme olasılığını azaltır.

CDN’ler bunu otomatik olarak yapacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle sitenizin güvenlik önlemlerinin çalışması için özel bir şey yapmanız gerekmez.

Birden çok veri merkezi, genellikle ölçeklenebilir, güvenilir ve güvenli bir içerik dağıtım ağı oluşturmanın anahtarıdır.

Birden çok veri merkezi, genellikle ölçeklenebilir, güvenilir ve güvenli bir içerik dağıtım ağı oluşturmanın anahtarıdır. Aslında, birden fazla veri merkezine sahip olmak, birincil konumunuz başarısız olsa bile içeriğinizin kullanılabilir durumda kalmasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

İçerik dağıtım ağları (CDN’ler), video akışı veya resim ve multimedya dosyaları gibi büyük dosyaların indirilmesi söz konusu olduğunda web kullanıcılarının hızlı bağlantılara erişmelerini sağlamada önemli bir rol oynar. Bu performans düzeyine ulaşmak için, CDN’lerin, cihazlarına veya tarayıcı pencerelerine bir şey yüklenmesini her istediklerinde uzun mesafeler boyunca istekte bulunmak zorunda kalmamaları için, son kullanıcıların yakınında mümkün olduğunca fazla veriyi önbelleğe alabilmeleri gerekir.

Çözüm

Sonunda, bir ağ en zayıf halkası kadar güçlüdür ve bunun web sitenizin altyapısı olmasını göze alamazsınız. Bu nedenle, içeriğin her zamankinden daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde sunulabilmesi için dünyanın her yerine farklı konumlardan içerik sunmak için birden çok veri merkezi kullandığınızdan emin olun!