Kötü Bir Serbest Metin Yazarının Anatomisi

İyi ve kötü işe alımlar arasında net bir ayrım var ve hangisinin hangisi olduğunu çok geç olmadan bilmelisiniz! Kötü birini işe alıp, o zaten zararı verdikten sonra onun yerine birini aramak zaman kaybı olacaktır. Ayrıca, ortada güven sorunları olacaktır, özellikle de eğer öyleyseniz. serbest çalışanlar işe alıyoruz.

Metin yazarlığı alanında, özellikle de serbest metin yazarlığı alanında, dikkat etmeniz gereken bazı işaretler vardır. Bu bayraklar işe almayı kolaylaştıracak ve aynı zamanda yeni ve kaliteli bir çalışan bulma şansınızı artıracaktır. Duyularımızı tetikte tutun ve bunları bir mil öteden görmelisiniz.

Kayıt İşareti #1: Sergilenecek Önceki Çalışma Yok

Yine güven sorunları var. Adaya iş için daha fazla güvenebilmek için portföylerini isteyin. İyi, deneyimli bir serbest çalışan, size önceki çalışmalarının kalitesini göstermek için en az birkaç örnek sunabilmelidir. Yazma becerilerinin bir değerlendirmesini yaparak gerçekten işi yapabilecek durumda olup olmadıklarını kontrol edin. Başvuru sahibinin size gösterecek numunesi yoksa ne yapmalısınız? Acemiden önce diğer adayları düşünsen iyi olur.

Red Flag #2: Olumlu Görüş veya İnceleme Yok

Serbest olarak çalışmak genellikle başarılı işlerden referanslar ve incelemeler gerektirir. Bu, gelecekteki işverenlerinize yaptığınız işin kalitesinin iyi olduğunu ve sizi tatmin edecek kapasiteye sahip olduğunuzu bildirmenin en hızlı yoludur. Önceki işverenlerden alınan referansların olmaması, iyi bir işaret değildir, çünkü ya deneyim eksikliği ya da tatmin edici olmayan iş geçmişi anlamına gelir.

Kırmızı Bayrak #3: Yavaş E-posta Yanıtı

Kabul edelim. Yavaş çalışanlar istenmez. E-postalara yavaş yanıt verilmesi, serbest çalışanın kötü iş ahlakına sahip olabileceğinin bir işaretidir. İşlerin hemen yapılması gerekebileceğinden, dikkatli ve iletişim kurması kolay bir metin yazarına ihtiyacınız var. Farklı zaman dilimlerinde yaşıyor olsanız bile, sürekli olarak bir serbest çalışana ulaşmak için çok fazla zaman harcamak kesinlikle buna değmez.

Kırmızı Bayrak #4: Oran Teklifleri Çok Düşük

Düşük fiyatlardan çok daha fazlası var ve aynı şey serbest çalışan metin yazarları için de geçerli. İyi çalışanlar gerçekten daha fazla ücret alma eğiliminde olduklarından, iyi çalışanlar mutlaka ucuz değildir. Seçeneklerinizi tartarken, iyi iş için biraz daha yüksek bir ücret ödemenin, zararı gidermek için daha fazla ödemenizi gerektiren kötü iş için ödeme yapmaktan daha iyi olduğunu hatırlamaya çalışın.

Daha önce şirketinizde hiç kötü bir freelance çalıştınız mı? Aşağıdaki yorumlarda karşılaştığınız kırmızı bayrakları bize bildirin.