Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesi hakkında ne biliyoruz?

25 Mayıs 2022'de Google, algoritmalarında önemli bir değişiklik olduğunu duyurdu. Bu çok fazla kafa karışıklığına neden oldu ve birçok kişi bunun web siteleri için ne anlama geldiğini anlamıyor. Bu nedenle, ne olduğunu ve neden olduğunu daha iyi anlayabilmeniz için bu gönderide bazı şeyleri açıklığa kavuşturmaya çalışacağız.

İlk önce ilk şeyler: Bir Google algoritma güncellemesinin amacı nedir? Bir güncellemenin amacı, Google'daki kullanıcı deneyimini iyileştirmektir. Buradaki amaç yalnızca sıralamaları iyileştirmek değil, aynı zamanda birisi belirli bir şey için arama yaptığında, motoru spam olarak göndermiş olabilecek diğer sitelerden alakasız sonuçlar almak yerine sorgularıyla ilgili sonuçlar almasını sağlamaktır.

Google algoritma güncellemesi nedir?

  • Algoritma güncellemesi, Google'ın arama motorunun çalışma biçiminde yapılan herhangi bir değişikliktir.

  • Arama motoru sürekli gelişmektedir, bu nedenle güncellemeler sık ve genellikle önemsizdir.

  • Güncellemeler büyük veya küçük olabilir --- bazıları çok sayıda kullanıcıyı ve web sitesini etkilerken diğerleri sorguların yalnızca küçük bir yüzdesini etkiler.

  • Güncellemeler genellikle Google'ın blogunda veya diğer medya kuruluşlarında duyurulur, ancak bazen hiç duyurulmaz. Bu durumda duyuru burada yayınlandı.

Geçmişte, Google bu değişiklikleri önceden duyurmuştu.


Geçmişte, Google bu değişiklikleri önceden duyurmuştu. Örneğin, 2017'de Google, araya giren reklamlarla siteleri cezalandırmaya başlayacağını ve arama sonuçlarında bulunmalarını zorlaştıracağını duyurdu. Şirket ayrıca akıllı telefon ve tabletlerde mobil uyumlu sayfaların ön plana çıkması için güncellemeler yaptı.

Google'ın Mayıs 2022 algoritma güncellemesi hakkında ne biliyoruz?


Google'ın Mayıs 2022 algoritma güncellemesi büyük olacak, ancak SEO'yu nasıl sarsacağını kimse tam olarak bilmiyor. Google şu an için bize yeni algoritmanın neler içereceğini veya arama trafiğini ve sıralamaları nasıl etkileyebileceğini söylemedi.

Güvenilir kaynaklardan SEO haberlerini takip ederek arama motoru optimizasyonu en iyi uygulamalarını takip edebilirsiniz.


Doğrudan toplulukla çalışmak için bu yeni güncellemeyle ilgili olarak aşağıdaki ileti dizisi Google tarafından açılır ve izlenir:

https://support.google.com/webmasters/thread/164906639

SEO'nun en iyi uygulamalarını takip eden harika bir siteniz varsa, gelecekte Google Arama için ne olursa olsun sorun yaşamazsınız.


En iyi SEO uygulamalarını takip eden harika bir siteniz varsa, gelecekte Google Arama için ne olursa olsun sorun yaşamazsınız. Yaptığınız şeyi yapmaya devam edin ve panik yapmayın.

Siteniz geçmişte Google tarafından cezalandırıldıysa, eski haline dönmesi (eğer varsa) biraz zaman alabilir. SEO'ların, gelecekteki güncellemelerle ilgili spekülasyonlara dayalı olarak değişiklik yapmadan önce sitelerinin yeterince iyi olup olmadığını değerlendirebilmeleri önemlidir.

En önemli şey, Google'ın web yöneticisi kılavuzunu takip etmek ve hedef kitleniz için gerçekten yararlı ve benzersiz olan metinler yayınlamaya devam etmektir. Bu, sadece alakalı aramalar olduğu için anahtar kelimelerde ayak bağı olmaya çalışmak yerine konu dışı ama alakalı bir şey hakkında yazmak anlamına geliyorsa, öyle olsun!

Çözüm

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Bu yayını, kullanıma sunuldukça yeni bilgilerle güncelleyeceğimizden emin olabilirsiniz, ancak Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesi hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, gerçekten söyleyebileceğimiz tek şey: bizi izlemeye devam edin!