Mobil Web Sitesi Ne Olmamalıdır?

Zamanın hızlı, hareket halindeyken trendi, dünyaya mobil erişim gerektiriyor ve elinizdeki cihaz tam da bunu yapıyor. Yavaş yavaş, bilgisayarlar eski hale geliyor ve yakında cep telefonları web’e erişirken kullanılan ana cihaz olacak. Zaten olabilir aslında.

Cep telefonlarının bilgisayarlardan farklı bir arayüzü vardır. Daha küçük ekranlar, geleneksel web sitelerinin telefonda görüntülenmesini zorlaştırıyor. Mobil tarama için optimize edilmemiş web siteleri bu hataları oldukça sık yapar ve bunlardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Hata #1: Mobil Sürüm Tuzağı

Mobil web sitesi sürümleri, PC sürümünün tüm özelliklerini gösteremez. İnsanlar web sitenizi ziyaret ettiğinde ve her şeyi görmeyi beklediklerinde, bilgi için kafa karıştırıcı bir web sitesinde dolaşırken hayal kırıklığına uğrarlar. İzleyicilerinize, özellikle de bilgisayarlarında çalışmaya alışmış olanlara bir seçenek sunmak için masaüstü sitenize bir bağlantı sağlayın.

Hata #2: Aşırı Grafik Yüklemesi

O küçük ekranda sadelik güzelliktir. Grafiklerle dolu bir mobil web sitesi, ziyaretçinin duyularına aşırı yük olacaktır. Mobil sitenizi gözleri yormayan ve gezinmesi daha kolay hale getirin.

Hata #3: Google Analytics’i dikkate almamak

Ziyaretçilerinizin sayfanız hakkında nasıl gittiğini anlamalısınız. Kullanıcılarınıza aradıkları deneyimi sunmak için Google Analytics’e web sitenizdeki etkinliği izlemesi için bir şans verin ve ardından buna göre bazı değişiklikler yapın. Mobil siteniz, kullanıcınızın ihtiyaçlarına dayalı olmalıdır.

Hata #4: Başparmaklara Düşmanca

Telefonun küçük ekranı, büyük başparmağın varlığının belasıdır. Yanlış bağlantılara tıklamak ve ardından başka bir yanlış bağlantıya tıklamak can sıkıcı olabilir ve bu, web sitesi tasarımının bir hatasıdır. Mobil siteler, kullanıcıların yanlış tıklamalarını önlemek için büyük düğmeler ve uygun boşluklarla daha iyidir.

Aşağıya bir yorum bırakarak mobil sitenizi nasıl daha iyi hale getirdiğinizi bize anlatın.