Mutlu Takım = İyi İş: Daha Mutlu Bir İşyeri Nasıl Yapılır

Bakımı yapılmayan hiçbir makine iyi çalışmaz. Bu dişlileri kontrol edin, bu bağlantıları yağlayın, bu cıvataları sıkın ve bunu arada sırada yapmaya devam edin. Bir mekanizma, tüm ihtiyaçları karşılandığında en verimlidir ve aynı şey ekibiniz için de geçerlidir!

Genellikle işler hepimizde stres yaratır. Mutsuz çalışanlar motivasyonsuz ve yavaştır, bu da verimliliği etkileyecek ve dolayısıyla işinizi bir patron olarak daha sinir bozucu hale getirecektir. Öte yandan, mutlu bir çalışan şirket için harikalar yaratacaktır. Mutlu çalışanlar, daha iyi ve daha hızlı çalışarak ya da sadece odanın genel havasını bu tatlı gülümsemelerle aydınlatarak herkes için işi çok daha kolay hale getirir. Sonra tekrar kendinize bir şey sorarken buluyorsunuz: Nasıl? Bunları dene!

  1. Büyüme için biraz boşluk bırakın - Bu günlerde insanlar sadece ödeme yapmakla kalmayıp büyümeyi de arıyorlar. İnsanlar üst sıralarda yükselmek için bir şans aramaya ve kendilerini tatmin edecek bir iş aramaya meyledeceklerdir. Onlara büyümeleri için biraz alan verin ve onlara dört gözle bekleyecekleri ve çabalayacakları bir şey verin. Bu onlara bir kafese kapatılma hissi yerine bir amaç duygusu vermelidir.
  2. Bir hayatları olsun - Vardiyalarından sonra işkoliklerin bile bir hayatı olur. İyi bir iş ve oyun dengesi insanlara ihtiyaç duydukları dinlenmeyi sağlar ve en iyi dinlendikleri zaman çalışırlar. İşe zincirlenmiş gibi hissetmemelidirler. Bu özel günleri geçirmeleri gerektiğinde onlara biraz saygı gösterin.
  3. Yaptıklarını fark edin - Söylendiği gibi, basit bir teşekkür uzun bir yol kat eder. Ve aslında öyle! Çalışanlarınıza yaptıkları işin boşuna olmadığını, takdir edildiğini ve fark edildiğini söyleyin. İyi işi ödüllendirin ve çalışanlarınızın takdir edildiğini hissetmeleri için teşvikler sağlayın.
  4. Dinleyen bir kulak verin - Çalışanlarınızla iletişim kurarak onları ilgilendiren konularda söz hakkı verin. Liderleri olarak, takipçilerinizin endişelerine yönelmek sizin sorumluluğunuzdadır. Dinlediğinizi hissederlerse ve ihtiyaçları konusunda yardım etmeye istekli olursanız, işyerinde sorunlardan kaçınabilirsiniz.
  5. Çalışanlarınıza seçenekler sunun - Basitçe söylemek gerekirse, bazı programlar herkes için çalışmaz. Esnek çalışma saatleri yardımcı olabilir. Yapılması gereken iş o kadar zamana duyarlı değilse, çalışanlarınıza kendileri için en uygun çalışma saatlerini vermeyi düşünebilirsiniz. Tabii işlerini zamanında bitirdikleri sürece.

4 numaraya sadık kalmak için lütfen bize çalışanları nasıl daha iyi mutlu edebileceğimizi söyleyin. Aşağıya yorum yapın!