PAZARLAMA PROJELERİNİZDE SERBEST ÇALIŞANLARLA ÇALIŞMA KILAVUZU

Pazarlama kampanyaları yürütmenin her zaman farklı nişlerden çeşitli serbest çalışanları çektiği bilinmektedir; SEO uzmanları, tasarımcılar, metin yazarları, içerik geliştiriciler vb., kampanyanızı olabildiğince başarılı kılmak için her biri diğeriyle birlikte çalışır. Herhangi bir türde freelancer işe alma nedeniniz çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Farklı nişlerinden her serbest çalışan size benzersiz bir hizmet sunar, çoğu zaman çok hesaplıdırlar, tam zamanlı çalışan ödemesi kavramı yönetim kurulu dışındadır, iyi bir tane aldığınızda, geri dönüşleriniz daha hızlıdır ve işiniz verimli bir şekilde yapılır. , Ben onların faydaları ile devam edebilirdim, ama sen anladın.

Kendim de bir freelancer olarak, iyi serbest çalışanların, becerilerine ihtiyaç duyulduğunda şirketler tarafından kullanılmasını tamamen destekliyorum. Bir serbest çalışan işe almanın risksiz olduğunu söylemekte zorlanacağım. Her serbest çalışanın işe alınmak için yeterince iyi olmadığını, bazılarıyla çalışmanın neredeyse imkansız olduğunu ve uzun vadede sizin için daha fazla sorun yaratacağını kabul etmek bana acı veriyor. Beceriksiz kategorisi var, size yüksek fatura kesiyorlar ve özensiz işler yapıyorlar. Bazıları sadece randevu almanız gereken ünlülerdir; ihtiyaç duyduğunuzda asla bulunmazlar.

Ancak bir serbest çalışanın uzmanlığına ihtiyaç duyduğunuzda doğru adımları atmak, size oradaki en iyilerden, mükemmel iş çıkaracak ve büyük geri dönüşlere sahip olanlardan bazılarını sağlayacaktır. Aşağıda, iyi bir serbest çalışan bulma şansınızı artıracak, takip etmeniz gereken bazı önemli ipuçları bulunmaktadır.

  • İşe almadan önce her zaman uzmanlığı onaylayın (önceki çalışmaları görmek için isteyin): Aklı başında, yeterli veya beceriksiz hiçbir serbest çalışan kendini eksik satmaz. Herkes müşterileri için kendi nişlerinin bir Picasso'sudur, ancak gerçek uzmanlığın kanıtı tamamlanmış işlerindedir. Bunun için bir serbest çalışan sözü almak uzun vadede tehlikeli olabilir. Size uzmanlıklarının kanıtını daha önce tamamlanmış işler şeklinde göstermelerini isteyin. Kiralamak üzere olduğunuz serbest yazarsa, yayınlanmış yazılarından herhangi birini içeren bağlantılara erişim isteyin. Serbest çalışan bir grafik tasarımcı, önceki tasarımlarından bazılarını sunmalıdır. Daha önceki çalışmalarına tanık olmak çok önemlidir.

  • Görüşler ve Tavsiyeler menünün bir parçası olmalıdır: Biraz deneyime sahip iyi bir serbest çalışan, bir dizi memnun müşteri biriktirmiş olmalı, referanslar ve tavsiyeler istemelidir. Bunu sağlayamayan herhangi bir serbest çalışan muhtemelen kötü bir sicile sahiptir veya dikkate değer bir deneyimi yoktur.

  • Serbest çalışanla gerçek zamanlı, kişisel görüşme yapın: Serbest çalışanla iyi bağlantı kurmak oldukça önemlidir. Bir bağlantı kurmanın veya aranızda bir kimya olup olmadığını bulmanın bir yolu, onlarla canlı bir sohbet yapmaktır; sesli arama, görüntülü arama veya yüz yüze bir konuşma olabilir. E-postalar veya diğer herhangi bir kısa mesaj sohbet aracı yalnızca çok fazla duygu taşır. Serbest çalışanla iyi bir iş ilişkisine sahip olmak, onlara güvenebileceğiniz konusunda güven verir, güvenebileceğiniz birine ihtiyacınız olacak ve bir bağlantıya sahip olmak, güven boşluğunu dolduracaktır.

  • Talimatlarınızda net, özlü ve doğrudan olun: Açık talimatlar olmadan bir serbest çalışanın ne kadar iyi olduğu umurumda değil; teslim edemeyecekler. Nasıl görünmesini istediğinizi söylemezseniz Michelangelo bile istediğiniz tasarımı yapamaz. Serbest çalışanın arzularınızı gerçekleştirmesi için ihtiyaç duyacağı yönergeleri sağlamak sizin ayrıcalığınızdır.

  • Serbest çalışanınızın ilerleme durumunu düzenli olarak kontrol edin: Bir serbest çalışan bulmayı başardınız ve işiniz devam ediyor. Freelancer'ı belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz, freelancer olarak hizmetlerimize ihtiyacı olan herkese açığız. Sadece sizin için çalıştıklarını düşünmeyin; Sözleşmenizle ilgili olduklarından emin olmak için check-in yapın. Sözleşmelerinin izini kaybedebilirler, sizinkini de kaybedenler arasında istemezsiniz.

  • Serbest çalışanlar hızlı bir alacaklıya değer verir: Birçok müşteri “ödeme” teşvikinin önemini ve gücünü anlamıyor; Zamanında ödeme alan serbest çalışanlar, bir sonraki işte daha hızlı ve daha çok çalışma eğilimindedir. Ödemeyi geciktirmeyin, onlara iyi davranın. Bunu yapın ve geri dönüşlerinizin daha hızlı olmasını izleyin.