Hakkında DRBD


DRBD Nedir?

DRBD yüksek kullanılabilir (HA) kümelere blok oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Atanan ağı üzerinden tüm blok cihazını yansıtır. DRBD raid-1 baslı ağı olarak tasfir edilebilir. Yükarıdaki resimde turuncu kutucuklar HA kümelerinden iki sunucuyu temsil eder. Bu kutucuklar Linux çekedeği olan birleşenlerini, sistem dosyalarını, tampon önbelleğini, disk programlarını, disk sürücülerini, TCP/İP yığınını ve ağı arabirim kart (NIC) sürücüsünü içerir. Turuncu oklar veri akışını gösterir. DRBD, HA aktif ağı kümelerinin yüksek kullanılır hizmetlerinden gelen verilerini bekleyen ağıya yansıtır .

HA nedir?

Resmin üst tarafı aktif ağıları gösterir. Örneğin, şüanda müşterinin kullandığı İP adres hizmetlerin sol ağı olarak gösterilmiştir. Herhangi bir aktivasyon veya yönetici eylemi sorunu oluşursa, İP adresi de dahil olmak üzere bu hizmeti dilediğiniz anda farklı bir sunucuya aktarabilirsiniz. Resmin alt tarafı size bozulmuş kümeleri gösterir. Taşıma işlemine HA dilinde yük devri denir, iptal etme işlemşne yeniden çalışma ve taşıma işlemi yönetici tarafından onaylandıktan sonra bu duruma sistem değişikliği denir.

DRBD Ne Yapar?

Önemli verilerin yansıltılması

DRBD aygıtları en üst bloklerında çalışır, örneğin sabit disk bölmeleri veya LVM yerel birimleri. Eş ağının diskine yazılan her blok dosyasını yansıtır.

Tam senkronizasyon

Yansıtma işlemi ikili biçiminde gerçekleştirilebilir (senkron). Aktif ağının sistem dosyası kümenin iki tarafında da bulunduğu anda blok işlemi sonlanır. Senkron yansıtma (DRBD protokol C olarak da adlandırılır) HA kümeleri adına en iyi seçimdir, özelikle aktif bir ağıda (özellikle DRBD'de) tek bir işlemi bile kaybetmek istemiyorsanız.

Eşzamanlayıcı'ya

Diğer bir seçenek asinkron yansıtmadır. Veri yerel diske kopyalandıktan sonra ilgili yazma işlemine tamamlama bildirimi gelir. Asenkron yansıtmada önemli olan uzak mesafeler için yansıtma oluşturmaktır, örneğin arabağılantının hızı uygulamanızın müsade etiğiniz yazma hızından yüksek olduğu durumlar. ( Not: ikili ağılarda veri akışı miktarı TCP göndericininin sınırının altına düşebilir.)